panelarrow

Eesti saatkond osales Portugali prügikoristusel

20. märtsil sai Portugalis teoks üleriigiline prügikoristusaktsioon „Limpar Portugal“ ehk „Portugal puhtaks“, mille korraldajad on algusest peale kõikjal märkinud, et idee on pärit Eestist.

Väidetavalt juhtusid kolm portugallasest sõpra – Rui Marinho, Nuno Mendes ja Paulo Torres – möödunud aasta juulikuus YouTube’is nägema „Teeme Ära 2008“ videoklippi ning sattusid eestlaste kodanikualgatusest sedavõrd vaimustusse, et otsustasid korraldada samalaadse ürituse ka Portugalis.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=A5GryIDl0qY]

Nad lõid ideed tutvustava veebikeskkonna http://limparportugal.ning.com/ ning tasapisi hakkas kogunema huvilisi, kes soovisid end osalejaiks registreerida. Viimastel kuudel kerkis aktsiooniga seonduv üha sagedamini ajakirjanduse huviorbiiti ning ikka ja jälle mainiti Eestit kui idee sünnipaika. Teleuudistes näidati ka eelpool nimetatud videoklippi.

Populaarsust koguva ürituse patrooniks kutsuti Portugali president Cavaco Silva, kes sellega lahkelt nõus oli. Samuti kaasati aktsiooni Portugali kaitseväed. Oma õla panid alla ning aitasid prügivedu organiseerida paljud kohalikud omavalitsused ja äriettevõtted.

20. märtsi hommik polnud just paljutõotav – sadas tõsiselt vihma. Õnneks päeva peale ilm paranes ja suurel koristuspäeval osales esialgsetel andmetel kokku üle 100 000 portugallase. Aktsioonist võtsid osa paljud kultuuri- ja ühiskonnaelutegelased. Paaris koristamiskohas toimusid ka kontserdid. President Cavaco Silva ise osales koristustöödel Sintra metsades koos kohalike koolilastega.

Olime saatkonnas juba pikalt ette otsustanud, et võtame sellest kiiduväärt ettevõtmisest osa. Saatkond vahendas ka „Limpar Portugali“ ja meie „Teeme Ära“ eestvedajate kontakte.

Kuna aktsioon sattus lähestikku saatkonna kahe muu ettevõtmisega Assoori saartel – aukonsulaadi avamisega Ponta Delgadas ja kunstnik Markus Kasemaa näituse avamisega Ribeira Grande teatrimajas, võttis suursaadik Mart Tarmak koristusüritusest osa Lajes do Picos.

Valik langes sellele omavalitsusele Pico saarel, kuna „Limpar Portugal“ kodulehekülje järgi oli see saarestiku kõige entusiastlikum paik. Väike linn otsustas koristustöid teha koguni kahel päeval ning alustati juba 19. märtsil. Varaseimate alustajatena pälviti sellega üleriigilise meedia tähelepanu.

Suursaadik osales koos Lajes do Pico linnapea Roberto Silvaga ranna puhastamisel, kus probleemiks mitte kohalike või turistide poolt maha jäetav praht, vaid ookeani poolt kaldale uhutud rämps. Linnapea koos oma meeskonnaga tegi tihedat tööd lõunani (leidude hulgas oli ka ookeani heidetud kirjaga pudel), päeva teisel poolel toimus ringsõit muudesse linnaümbruse koristuspaikadesse. Eesti algatajaroll oli Assooridel hästi teada ja suursaadikul tuli anda mitmeid intervjuusid nii kohalikule kirjutavale pressile kui ka kahele telekanalile.

Ise registreerusin koos abikaasa ja tütrega koristustöödele Lissaboni satelliitlinnakeses Oeirases. Registreerumine koristussalkadesse toimus läbi „Limpar Portugali“ kodulehekülje. Pean möönma, et esialgu jäi info koristamispäeva logistika osas üpris segaseks ja sõltus suuresti nn kohalikust koordinaatorist, kuid tundub, et suuremat tüli sellest ei tekkinud.

20. märtsil tuli ilmuda eelnevalt väljakuulutatud kogunemispaika, kus gruppideks jaguneti ja valdavalt oma isikliku transpordiga etteantud tööplatsile suunduti. Meie sattusime koristama jäätmaad Oeirase linna piiril. Väike, vaid paariteistkümneliikmeline koristusgrupp tegi tõhusat tööd ning saime meile määratud prügila likvideerimisega sedavõrd kiiresti ühele poole, et jõudsime koristada veel teistki ebaseaduslikku prügimäge. Seal olid skaudid-gaidid juba kergema prügi hunnikutesse kandnud, meile olid jäänud kellegi kurjami poolt kraavi kallutatud raskem kraam nagu pesumasinad, autokummid, katkised valamud jms.

Eestlaste osalemine tekitas ka Oeirases parasjagu elevust ning meil paluti Eestisse – niivõrd lihtsa, kuid geniaalse idee sünnipaika – edastada osalejate sügav lugupidamine.

Metsadest ja randadest koguti esialgsetel andmetel kokku üle 70 000 tonni prügi. Nii mandril kui Assooridel oli väga hästi organiseeritud prügi äravedu, nii et kahe aasta eest Eestis nähtud kokkukogutud prügi järgmiseks päevaks hunnikutena maha ei jäänud.

Kokkuvõttes sai aktsioon väga positiivse vastukaja ning, mis seal salata, sellest võitis ka Eesti kuvand siin Portugalis.

Urmas Eigla

konsul-lauaülem

EV Suursaatkond Lissabonis

FacebooktwittermailFacebooktwittermail